sobota, 31 sierpnia 2019

Stephen King. Instrukcja obsługi - Robert Ziębiński

Robert Ziębiński
Stephen King. Instrukcja obsługi
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8125-542-4



Robert Ziębiński – polski dziennikarz i pisarz. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pomysłodawca portalu kulturalnego dzikabanda.pl, pomysłodawna Nagrody im. Henryka Sienkiewicza oraz POP!Festivalu. W 2010 roku ukazała się jego pierwsza powieść Dżentelmen. Jego opowiadania ukazały się w Nowej Fantastyce oraz antologiach City 2 oraz 17 szram. W czerwcu 2019 roku ukazał się jego kryminał Furia.

Czytelnicy mają go za literackiego boga, krytycy za popowego rzemieślnika, a on sam twierdzi, że pisze bo niczego innego poza piciem i pisaniem nie potrafi. Z alkoholem rozstał się dwie dekady temu. Z pisaniem nigdy.

Stephen King, bo o o nim będzie mowa, jest amerykańskim pisarzem, nazywany Mistrzem Grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman (Wielki marsz, Uciekinier, Chudszy, Rage), a raz jako John Swithen. Jest jednym z najpopularniejszych i poczytnych pisarzy dwudziestego wieku. Jego książki osiągnęły nieprawdopodobne wyniki sprzedaży. Wiele jego dzieł uzyskało status klasyki gatunku, że wspomnę tylko kilka: Lśnienie, Miasteczko Salem, Cmętarz zwieżąt, To, Carrie. Jednak nie jeden raz King udowadniał, że jest bardziej uniwersalny, wydając m.in. Bastion, Zieloną milę czy nie tak dawno Uniesienie. Na pewno zachwycił niejednego miłośnika fantastyki tworząc ośmiotomowy cykl Mroczna Wieża. Poza tym Stephen King jest wielokrotnym zdobywcą Nagród Brama Stokera. W 2003 roku został odznaczony prestiżowym Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską, a w 2014 Narodowym Medalem Sztuki. Stephen King pozostaje rekordzistą jeśli chodzi o ekranizacje jego powieści i opowiadań, a kilka tytułów doczekało się sfilmowania więcej niż raz.
Stephen King. Instrukcja obsługi” to podróż po literackim i filmowym świecie twórcy „To”. Omówiono tu wszystkie książki, jakie wydał (oraz kilka tych, które chciał napisać) i każdą adaptację filmową. Znajdziecie tu mini przewodnik po miasteczku Castle Rock i historię powstania "Mrocznej Wieży".


Co jeszcze znajdziemy w tej wyjątkowej dla każdego wielbiciela Kinga i jego twórczości. Rozmowy z twórcami, którzy mieli przyjemność pracować z Mistrzem Grozy: Peterem Straubem, Mickiem Garrisem, Tomym Lee Wallace'em, Zakiem Hilditchem czy Lisą i Louise Burns, odtwórczyniami ról bliźniaczek Grady z Lśnienia. Mamy możliwość przeczytania kilku słów Roberta McCammona, z którym miałam niewątpliwą przyjemność zetknąć się przy lekturze postapokaliptycznego Łabędziego śpiewu oraz cudownych Magicznych lat. Natomiast kilku polskich twórców: Wojciech Chmielarz, Robert Szmidt, Marta Guzowska, Artur Cieślar, Katarzyna Puzyńska, Jakub Małecki, Remigiusz Mróz, Mariusz Czubaj, Rafał Kosik, podzieliło się opowieściami o swoim pierwszym razie z twórczością Kinga oraz o tym co ich najbardziej przeraża.

Robert Ziębiński napisał książkę, która powinna zainteresować nie tylko miłośników prozy Stephena Kinga. Jest tu wiele ciekawostek na temat życia Mistrza, jego książek i filmów. Według mnie pozycja obowiązkowa dla każdego kingomianiaka czy kingoholika (jak zwał tak zwał, przecież chodzi o to samo). A przy tym książka prezentuje się naprawdę dobrze i na pewno nie zepsuje wyglądu półki z powieściami amerykańskiego pisarza. Lubię twórczość Kinga, lubię filmy na podstawie jego powieści i bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę publikację. Jeszcze bardziej się cieszę, że ta książka będzie odtąd stanowiła ozdobę mojej biblioteczki. Zdecydowanie polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Akcja 100 książek w 2019 roku – 80/120, Czytam, bo polskie, Czytamy nowości, Oflagowani – czarny, Olimpiada czytelnicza – 623 stron, Mierze dla siebie – 5 cm,Trójka e-pik – książka o książkach, Misja specjalna – Zatytułuj się 3 – S, W 200 książek dookoła świata - Polska

3 komentarze: