sobota, 22 czerwca 2019

To, co zostaje - Tim Weaver


Tim Weaver

To, co zostaje
What Remains
Cykl: David Raker (tom 6)
Przekład – Lech Z. Żołędziowski
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8125-483-0


Nierozwiązana sprawa przeradza się w obsesję.

Są tragedie, które nie dają o sobie zapomnieć...

Tim Weaver, brytyjski pisarz, z zawodu dziennikarz. Jako wolny strzelec współpracował z wieloma gazetami i czasopismami, m.in. z „The Guardian” i „Sports Illustrated”; pisał o filmach, telewizji, sporcie i grach komputerowych. Jest autorem serii thrillerów o prywatnym detektywie Davidzie Rakerze, zajmującym się poszukiwaniem osób zaginionych. To, co zostaje jest szóstym tomem z tej serii, w której w oryginale do tej pory ukazało się dziewięć powieści.

To śledztwo złamałoby każdego detektywa. Trafiło na Colma Healy'ego, jednego z najlepszych. Niewyjaśniona zagadka morderstwa matki i dwóch córek, bliźniaczek, kosztowała go wszystko. Karierę i rodzinę. Całe jego życie. Dlaczego ktoś dokonał tak przerażającej zbrodni? Ta sprawa stała się jego obsesją. Mordercy nie znaleziono.
David Raker to jedyny człowiek, który jeszcze go nie opuścił. Ostatni przyjaciel, specjalista od spraw beznadziejnych. Tylko on rozumie Colma. Wspólnie wznawiają śledztwo, a obsesja przestaje być wyłącznie problemem Colma.

David Raker to były dziennikarz, który zmuszony był rzucić pracę, aby opiekować się chorą żoną. Po jej śmierci zostaje prywatnym detektywem, człowiekiem (jak Święty Juda) od spraw beznadziejnych. Kiedy inni rozkładają bezradnie ręce, wtedy zaczyna się jego praca. Jest bezkompromisowy, odważny i bardzo skuteczny. Potrafi znaleźć każdego, nawet wtedy gdy przeczy temu logika. I teraz, gdy jego przyjaciel znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, staje na wysokości zadania. Nie bardzo obaj wiedzą w co się pakują, bo sprawa sprzed lat łatwa nie jest, do tego koszmarna i jeden z nich już jest ogarnięty obsesją.

Co można powiedzieć o tych dwóch głównych bohaterach? Zdecydowanie są ludzcy, nie próbują na siłę być superbohaterami. Są jak każdy z nas. Mają zalety i wady, ale dają się polubić, choć lubienie Colma nie jest łatwe. Ryker jest sympatycznym gościem, choć mam wrażenie, że czasem lepiej z nim nie zadzierać.

Tim Weaver przekonuje mnie do swojej twórczości. Podoba mi się jego drobiazgowa logika, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdemu spodoba się jego styl. To, co zostaje czytało mi się bardzo dobrze i nie narzekałam na chwilowe dłużyzny (w książce, która ma 560 stron, ten stan rzeczy jest prawie nie do uniknięcia). Bywały momenty, że całkowicie przepadałam, a to świadczy o talencie Brytyjczyka.

To, co zostaje jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością brytyjskiego pisarza i zapewniam, że nie ostatnie. Myślę, że dobrze byłoby przeczytać wszystkie tomy cyklu o Davidzie Rakerze – w kolejności. Może uda mi się do nich dotrzeć. A tymczasem szczerze polecam tę powieść wielbicielom kryminałów. Dajcie się wciągnąć w tajemniczą i mroczną intrygę i spróbujcie rozwikłać wraz z bohaterami sekret śmierci ośmioletnich dziewczynek.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:
Akcja 100 książek w 2019 roku – 61/120, Czytamy nowości, Łów słów – Staje, Oflagowani – czarny, Olimpiada czytelnicza – 560 stron, Pod hasłem, Mierzę dla siebie – 3,7 cm, W 200 książek dookoła świata – Wielka Brytania

6 komentarzy:

  1. Lubię od czasu do czasu przeczytać dobry kryminał, a ten na taki właśnie się zapowiada. ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że można nie czytać po kolei, bo nie znam poprzednich, a ta mnie bardzo ciekawi 😊

    Pozdrawiam
    https://subjektiv-buch.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też lubię, gdy nie ma konieczności czytania kolejno. Wtedy mogę sięgnąć po książkę w dowolnym momencie.

      Usuń
  3. Nie czytałam żadnego tomu, ale wydaje się być ciekawie. Może się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń