Pierre Lemaitre
Cisza i gniew
Le Silence et la Colère
cykl: Lata chwały (tom 2)
przekład Oskar Hedemann
Wydawnictwo Albatros
ISBN 978-83-8361-277-5
Pierre Lemaitre, który zdobył najważniejsze Francuskie wyróżnienie literackie Nagrodę Goncourtów, określanej mianem „małego Nobla” mnie będzie się przede wszystkim kojarzył z bardzo mocną serią kryminałów/thrillerów z komisarzem Camille’em Verhoevenem. To od tych książek zaczęła się moja przygoda literacka z tym francuskim pisarzem.
Cisza i gniew to drugi tom wspaniałej sagi rodzinnej Lata chwały, która obejmuje trzydzieści lat Francji i jej kolonii. Chociaż napisanie li tylko saga rodzinna, to jakby nic nie napisać. Ta książka/ten cykl to połączenie sagi, świetnie napisanej powieści obyczajowej, społecznej, historycznej i kryminalnej. Pierwsza odsłona Wielki świat zabrała nas w czas powojenny i opowiadała historię rodzeństwa Pelletierów: Jeana, Françoisa, Étienne’a, Hélène. Zostajemy rzuceni w trzy miejsca, towarzysząc bohaterom: Paryż, Sajgon, Bejrut.
Mijają cztery lata... Tym razem spotykamy się na kartach książki z trójką rodzeństwa, już bez Étienne’a, który zakończył swój żywot w niezbyt jasnych okolicznościach. Jean ma kłopoty w małżeństwie, ale nie tylko one stają się dla niego problemem. François jest dziennikarzem i prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa pewnej aktorki. Hélène natomiast, stara się wspinać po szczeblach kariery, również dziennikarskiej, jak jej brat; tyle, że jej wspinaczka jest bardzo trudna. Przypominam, że mamy lata 50. XX wieku i wiele zawodów zdominowanych jest przez mężczyzn. Kobietom bardzo trudno jest się przebić, nawet mając zdolności i ambicje.
Pierre Lemaitre już wcześniej udowodnił, że jest pisarzem nieprawdopodobnie uzdolnionym, jednak ten cykl jest niesamowity i jak do tej pory oba tomy stawiam na równi. Bohaterowie dopracowani perfekcyjnie. Żaden z nich nie jest papierowy, każdy ma swój niepodrabialny charakter i nie jest wolny od sekretów.
Opowieść Lemaitra to przy okazji całkiem przyzwoita lekcja historii, nie tylko Francji, nie omijająca trudnych aspektów społecznych. I w tym momencie muszę, bo się … zatrzymać na moment przy temacie, który poruszany jest dość szeroko w książce, a odbicie ma dzisiaj. Skóra mi cierpnie, gdy pomyślę, że tak niewiele się zmieniło. Chodzi o aborcje i karanie lekarzy, którzy się jej dopuszczą. Przypominam, że Cisza i gniew zabiera nas w konkretne lata, i chociaż od momentu przemian w niektórych krajach coś drgnęło, to my w naszym „zaścianku” tkwimy, jak na straży, niestety, starych i zastałych zasad, które nie szanują kobiet, ich decyzji do dysponowania własnymi ciałami.
Oczywiście to tylko jeden z poruszanych tematów. A całość Pierre Lemaitre napisał z wielkim rozmachem – mówiąc współczesnym językiem, epickim. Mimo bardzo poważnych treści w powieści nie zabrakło kąśliwości czy ironii, ale przez to odbiera się ją lżej i czyta zdecydowanie lepiej.
Tytułowa „cisza” i „gniew” mają znaczenie symboliczne. Przypuszczam, że jeżeli przeczytacie, nawet niekoniecznie bardzo wnikliwie, to sami się o tym przekonacie.
Podsumowując Cisza i gniew to powieść wyjątkowa, dopracowana w każdym szczególe, mistrzowsko napisana, fenomenalna. Czytajcie Pierre’a Lemaitre’a!
monweg
Dziękuję
W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2025 roku – 48/120; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 4 cm; 576 stron; Pod hasłem – A; Wielkobukowe bingo – w tytule: uczucie – gniew; Wielkobukowe alfabetyczne bingo - C
Lata chwały. Tom 2. Cisza i gniew - Pierre Lemaitre do kupienia na Bonito
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz