Allison Pataki
Sisi. Cesarzowa mimo woli
The Accidental Empress
ISBN 978-83-276-8844-5
Sisi. Samowolna cesarzowa
Sisi. Empress on Her Own
przekład Alina Patkowska
ISBN 978-83-276-8832-3
Wydawnictwo HarperCollins
Te dwie książki trafiły do mnie w różnym czasie, ale postanowiłam poczekać, by opisać je razem. Dwa podobne wpisy nie miałyby żadnego sensu. I tak oto obie części opowiadające o wyjątkowej kobiecie, Sisi czyli Elżbiecie Bawarskiej, nazywanej „różą Bawarii”, cesarzowej Austrii i królowej Węgier, doczekały się mojej uwagi.
Obie powieści Allison Pataki to fikcja literacka, ale poparta dużą dawką wydarzeń prawdziwych. Z resztą można to sprawdzić, bo dostępnych materiałów jest bez liku. Dla tych, którzy nie czytają wiele, są też filmy. Pataki stworzyła przepiękną historię o kobiecie o niebanalnej urodzie uchodzącej za piękność. I to właśnie pierwsze wrażenie tak poraziło młodego cesarza Franciszka Józefa, który miał poślubić siostrę Elżbiety, Helenę. Gdy jednak zobaczył Sisi, zakochał się z wzajemnością.
Jak mewy nad wód przestworem
Nigdy spoczynku nie zaznam,
Bo nie ma na tej ziemi
Miejsca dla mnie na gniazdo. [1]
W tym miejscu powinna zacząć się bajka. Niestety. Sisi trafiła się teściową, jak z dowcipów – zła. Elżbieta była za młoda i kompletnie nie przygotowana do piastowania takiego stanowiska. Matka Franciszka nie ułatwiała jej tej trudnej roli. Jednak młoda królowa postanawia się nie poddawać. Nie można jej nie lubić. Jest silna i inteligentna, szybko zdobywa uwielbienie poddanych.
Sisi do tej pory była wolnym ptakiem. Nie miała do czynienia z krępującymi zasadami etykiety i procedurami, które dyktowały każdy jej ruch. Aż tu nagle znalazła się w samym środku systemu, jak w pułapce. Musiała się nauczyć wielu rzeczy, dla niej nowych, ale które sprawiły, że przestawała widzieć w sobie człowieka. Stała się ikoną mody, a jej styl aspiracją dla tysięcy kobiet.
Sisi rodzi trójkę dzieci, w tym daje życie następcy tronu, Rudolfowi. Jednak to w trzecim dziecku znajduje spełnienie macierzyństwa. Cały czas, mimo dojrzałości, jest niepewna swego; ciągle wzbudza niezdrowe zainteresowanie i niepotrzebne komentarze. Ma kłopoty z nawiązaniem bliższej więzi z dwójką starszych dzieci, które były wychowywane twardszą ręką teściowej. Pataki zauważa, że Rudolf był podobny z charakteru do Elżbiety i na pewno nawiązałaby się między nimi nić porozumienia, lecz z niezrozumiałych powodów Sisi trzyma się na dystans od następcy tronu.
Chcę nieustannie być w ruchu; zawsze, kiedy widzę odpływający statek, czuję przemożne pragnienie, by znaleźć się na pokładzie. [2]
Allison Pataki w obydwu książkach przedstawia życie Elżbiety – Sisi. Niektórzy, nie czytając mogliby się pokusić na stwierdzenie, że miała życie jak z bajki. Nic bardziej mylnego. To, co zapowiadało bajkę, bajką nie było. Życie na świeczniku wcale nie jest takie fajne, ani miłe, jakby się mogło wydawać. Zwłaszcza dla osoby tak młodej (Sisi, gdy poznała Franciszka miała zaledwie piętnaście lat) i tak wolnej. Zderzenie z tym wielkim światem, dworem i wszystkim co się z tym łączy było dla młodziutkiej królowej klatką, w której musiała szybko nauczyć się żyć.
W podziękowaniach Allison Pataki napisała: Po stu pięćdziesięciu latach Sisi nadal pozostaje tym, kim była przez całe życie – postacią magnetyczną, tajemniczą, wielowymiarową i czarującą. Już za życia krążyły o niej legendy. Każda, nawet najprostsza opowieść ma swoją drugą stronę, można sobie zatem wyobrazić, jak wiele wymiarów musi zawierać bogata historia życia tak znaczącej postaci jak Elżbieta, cesarzowa Monarchii Austro-Węgierskiej.
Lubię książki historyczne. W ogóle lubię książki. Te dwie powieści Allison Pataki zabrały mnie na dłuższą chwilę do dziewięstnastowiecznego Wiednia i nie tylko. Muszę przyznać, że styl amerykańskiej pisarki jest bardzo przyjemny w odbiorze, bogaty w szczegóły i daje radość z czytania. Zdecydowanie polecam, nie tylko wielbicielom powieści historycznych.
monweg
[1] i [2] Elżbieta „Sisi”, cesarzowa Austrii
Dziękuję
"Sisi. Cesarzowa mimo woli” do kupienia na Bonito
"Sisi. Samowolna cesarzowa”do kupienia na Bonito
Książki biorą udział w wyzwaniach:
Przeczytam 120 książek w 2022 roku – 97, 98/120; Mierzę dla siebie – 4 cm + 3,7 cm; 608 stron + 558 stron; Pod hasłem – ślub; Trójka e-pik – sierpień – ubierz się w kostium; Wielkobukowe bingo – książka powyżej 500 stron, książka z historią w tle, tytuł zawierający pseudonim, świeżynka, pierwszy tom serii; Wielkobukowe minibingo – świeżynka, kwiaty na okładce; Wielkobukowe okładkowe bingo – okładka z postacią odwróconą plecami, okładka z kobiecą postacią, na okładce kwiaty; Wielkobukowe alfabetyczne bingo – S; Zatytułuj się - A
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz