Patricia Highsmith
Głęboka woda
Deep Water
przełożył Krzysztof Obłucki
Noir sur Blanc
ISBN 978-83-7392-760-5
Głęboka woda to thriller psychologiczny opublikowany w 1957 roku, ale w Polsce dotychczas niepublikowany. Dzięki Oficynie Literackiej Noir sur Blanc mamy możliwość i niewątpliwą przyjemność poznać nowe/stare dzieło mistrzyni tego gatunku.
Victor i Melinda Van Allenowie są małżeństwem tylko na papierze i wyłącznie z powodu zawartej umowy. Mimo to uchodzą za udane stadło i są parą szanowaną przez społeczność Little Wesley, gdzie mieszkają. Ich córka Trixie uczęszcza do prywatnej szkoły podstawowej. I wszystko wygląda na pierwszy rzut oka w porządku. Jednak nie do końca tak jest. Biorąc pod uwagę ich chory układ, nienasycona i namiętna Melinda może mieć kochanków ile dusza zapragnie, a Vickowi ma to nie przeszkadzać. Warunek jest taki, że Mel nie opuści rodziny. Zastanawiam się czy można kogoś trzymać przy sobie na siłę i czy to ma jakiś sens? Ale chyba powinniście przeczytać Głęboką wodę żeby móc odpowiedzieć na to pytanie.
Patricia Highsmith napisała tę powieść 65 lat temu, lecz powiem wam, że nie czuje się absolutnie tego, że powstała tak dawno. Odnosi się wrażenie jakby została napisana dzisiaj. To nieprawdopodobne, jak giętkim i bardzo nowoczesnym na ówczesne czasy językiem posługiwała się Highsmith.
Autorka Carol świetnie wczuła się w tematykę rodziny i potrafiła się do niej dostroić. Rewelacyjnie przedstawiła relacje między Vickiem a Melindą, a także między Vickiem a Trixie. Wspaniale wczuła się w strukturę i dynamikę związku, ukazując pełny portret beznadziei i mroku rozpadającego się, rozłażącego się w szwach małżeństwa. Unaoczniła nam, czytelnikom jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią. Przyznam, że bywały momenty, gdy cierpła mi skóra, bo to jest historia, która naprawdę mrozi krew w żyłach.
Odbiór postaci jest bardzo subiektywny i tym razem pozwólcie, że nie będę się dzieliła z wami swoimi typami lubienia czy nielubienia bohaterów. Jedno muszę oddać Highsmith, wykreowała ich rewelacyjnie i do niczego nie można się przyczepić, ani niczego zmienić. Jest idealnie. Melinda musi być taka trochę wyuzdana, ale w granicach smaku. A Vic zrobiony odrobinę na ofiarę. Ale czy jest nią faktycznie?
Victor. Chyba kilka słów jednak o nim, bo to interesujący typ. Jest wydawcą książek, często niepotrzebnych. Toleruje romanse żony (?) i… hoduje ślimaki. Tak, dobrze przeczytaliście, ślimaki. I kilka zdań o nich. Ślimaki są trzymane przez Vicka jako zwierzątka domowe. Obserwuje je i my też mamy taką możliwość. Uważny czytelnik zwróci uwagę, że w tych fragmentach ukryte zostały uwagi na temat ról płciowych poprzez obserwację bezpłciowości tych mięczaków. Te ślimakowe opisy naprawdę działają na wyobraźnię. Możeie mi wierzyć.
Głęboka woda to thriller o wojnie psychologicznej między dwojgiem ludzi, którzy są od siebie uzależnieni z całkowicie niewłaściwych powodów. Nie wspomniałam wcześniej, ale jest też morderstwo, o którego popełnienie podejrzewany jest Victor. Ale więcej się ode mnie nie dowiecie. Nie zamierzam nikomu psuć przyjemności z lektury tej wyjątkowej książki.
Dodam jeszcze, że to jedna z tych książek, w których kartki dosłownie same się przewracają, prawie bez naszego udziału, a oczy ledwo nadążają a uciekającym tekstem. Ta książka po prostu czyta się sama. Dla mnie rewelacja. Gdybym wystawiała oceny to byłoby mocne 5/6. A na półce czekają dwie następne powieści Highsmith, więc trzeba się brać do pracy… czytania.
Smaczek dla kinomaniaków: film Głęboka woda z 2022 roku w reżyserii Adriana Lyne’a - rolach głównych Ben Affleck i Ana de Armas.
monweg
Dziękuję
"Głęboka woda” do kupienia na Bonito
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam 120 książek w 2022 roku – 59/120; Mierzę dla siebie – 2,2 cm; 310 stron; Wielkobukowe bingo – świeżynka, thriller, książka zekranizowana; Wielkobukowe minibingo – świeżynka, thriller; Wielkobukowe okładkowe bingo – okładka z rysunkową grafiką, na okładce ona i on; Wielkobukowe alfabetyczne bingo – G; Zatytułuj się (autor Y=H)
Mam ochotę obejrzeć film.
OdpowiedzUsuń