niedziela, 29 maja 2022

Akty desperacji - Megan Nolan

 

Megan Nolan

Akty desperacji

Acts of Desperation

Przeł. Aga Zano

Wydawnictwo Filtry

ISBN 978-83962706-2-7

Lubicie czytać powieści o milenialsach? Od paru lat widoczne jest zainteresowanie książkami, które dotyczą tego pokolenia, do którego zresztą sam należę. Szczyt popularności osiągnęła Sally Rooney ze swoimi Normalnymi ludźmi, a inna irlandzka pisarka, Megan Nolan, już debiutem rozbiła bank i zachwyciła krytyków. Do tej pory raczej trzymałem się z dala od powieści z milenialsowego nurtu, ale wydane przez Filtry Akty desperacji zainteresowały mnie ze względu na osobę tłumaczki, Agi Zano, która zdążyła się wykazać paroma brawurowymi przekładami.



Powieść stanowi przedstawienie historii toksycznych relacji głównej bohaterki i narratorki z mężczyznami, a na pierwszy plan wysunięty zostaje jej związek z Ciaranem, którego imię pojawia się niemal na każdej stronie, w przeciwieństwie do protagonistki – ona pozostaje bezimienna. Można odnieść wrażenie, że sporo aspektów swojego życia uznaje nieważne lub niewarte uwagi. Gdzieś pracuje, ale praca przynosi jej tylko niewielkie pieniądze, nie ma nią większego wpływu. Ma sporo znajomych, ale z wyjątkiem paru pozostają oni dla czytelnika jedynie tłem podczas spotkań w pubów, na domówkach lub innych imprezach. To właśnie te wszystkie miejsca i okazje zdają się ważniejsze od ludzi, bo wiążą się z piciem, które dla narratorki stanowi wartość i daje jej możliwość zagłuszenia myśli, przejmowaniem się oczekiwaniami innych. A choć czytelnik może dostrzec znaczny problem alkoholowy u bohaterki, to ona sama nie użyje w stosunku do siebie słowa alkoholizm.


Ciaran jest obecny w opowieści od pierwszej do ostatniej strony, nieświadomie zawłaszcza historię narratorki, wychodząc przed nią w wielu miejscach. Ciaran to piękny mężczyzna, potrafi być czuły, ma sporo wdzięku i bije od niego jakiś rodzaj wrodzonej uczciwości, z drugiej strony jednak jest chłodny, łatwo się unosi i nosi w sobie olbrzymie pokłady okrucieństwa. Z opisu możemy wyciągnąć, że pozostaje pod wpływem swojej dawnej partnerki, która nieustannie go raniła, gdy byli razem. Ciaran ma władzę nad narratorką, nie może ona przestać o nim myśleć, w każdej dziedzinie życia siebie i swoje potrzeby spycha w cień, zastanawiając się, jak jest w stanie zadowolić partnera. Kiedy przyjrzymy się uważniej innym jej relacjom okaże się, że bohaterka nie potrafi żyć bez bólu, bez autodestrukcyjnych zachowań, od których jest uzależniona na równi z alkoholem.



Megan Nolan pokazała, że potrafi głęboko wejść w psychikę swoich postaci i przelać to później w powieści. Bohaterowie Aktów desperacji są wielowymiarowi i zdają się prawdziwi w swoich wyborach i codziennych cierpieniach. W całej tej opowieści mam spory problem właśnie z tą prawdziwością - są tak konsekwentni w działaniach, że w pewnym momencie brakuje jakiegoś elementu zaskoczenia; racjonalność (w zgodzie z logiką postaci) zachowania narratorki czy Ciarana staje się dość męcząca. Ciekawiej wygląda natomiast sposób, w jaki autorka nadała nastrój tej powieści. Bardzo subtelnie przenika strony uczucie pustki, bo wypełnia ona każdy drobny element świata - pustka związana z brakiem planów na przyszłość, pustka wypływająca z braku sensu w życiu, pustka zapijana podczas imprez i zagłuszana niezobowiązującym, często brutalnym, seksem, pustka pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy powinni być sobie bliscy. Na każdym kroku wpadamy w pustkę, zatruwającą myśli, wysysającą szczęście z każdej chwili.



Mimo wielu pozytywnych aspektów, Akty desperacji nie trafiły do mnie, nie zaiskrzyło pomiędzy nami. Niemniej jestem przekonany, że dla osób lubiących tematykę toksycznych relacji czy książki “milenialsowe”, to będzie bardzo interesująca pozycja. Słowa uznania należą się Adze Zano, jej przekład sprawia, że powieść Nolan po polsku brzmi lepiej niż dobrze.


niehalo


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Przeczytam 120 książek w 2022 roku – 47/120; Mierzę dla siebie – 2,5 cm; 340 stron; Wielkobukowe minibingo – książka z czerwoną okładką; Wielkobukowe okładkowe bingo – książka z minimalistyczną okładką; Wielkobukowe alfabetyczne bingo - A

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz