środa, 25 października 2017

Srebrne oczy. Five Nights at Freddy's - Scott Cawthon, Kira Breed-Wrisley

Autor – Scott Cawthon, Kira Breed-Wrisley
Tytuł – Srebrne oczy. Five Nights at Freddy’s
Tytuł oryginału – Five Nights at Freddy’s: The Silver Eyes
Przekład – Joanna Lipińska
Wydawnictwo Feeria Young
ISBN 978-83-722-9684-9Five Nights at Freddy’s to jedna z najpopularniejszych gier niezależnych ostatnich lat, stworzona przez Scotta Cawthona i będąca połączeniem gatunków gier przygodowych typu „wskaż i kliknij” oraz survival horroru. W grze wcielasz się w nowo zatrudnionego ochroniarza, który pilnuje nocą pizzerii misia Freddy’ego. Szybko okazuje się, że restauracja skrywa pewną tajemnicę…

Przyznaję, że nie znam tej gry, ale starałam się odrobić pracę domową i sprawdziłam odrobinę. Niestety gra mi się nie spodobała i nie rozumiem w jaki sposób stała się tak bardzo popularna. Jednak opis na blurbie wydał mi się ogromnie zachęcający i w tym momencie moja ciekawość, co do książki wzrosła.
Dziesięć lat temu w pizzerii Freddy’s Fazbear’s Pizza w miasteczku Hurricane miały miejsce okrutne morderstwa. Siedemnastoletnia dziś Charlie od tamtego czasu usiłowała zapomnieć o tym, co się wydarzyło; bezskutecznie, bo to jej ojciec był właścicielem lokalu i twórcą czterech animatronów – olbrzymich pluszowych maskotek, ulubieńców dzieci. W dziesiątą rocznicę tragedii Charlie spotyka się z przyjaciółmi, pragnąc uczcić pamięć zmarłego wtedy kolegi. Razem udają się do zamkniętej pizzerii, gdzie wszystko wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś, a pozostawione maskotki okazują się być krwiożerczymi bestiami…
Miejscowość Hurricane jest sceną dla wydarzeń rozgrywających się w pierwszym tomie cyklu Five Nights at Freddy’s. Właśnie mija dziesięć lat od okrutnych morderstw, które wstrząsnęły miastem. Pięć ofiar, trzech chłopców i dwie dziewczynki. Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo, w roku 1985 i dziesięć lat później w 1995 i koncentruje się wokół lokalu Freddy Fazbear’s Pizza, należącym do ojca głównej bohaterki.

Towarzyszymy Charlotcie (Charlie) i jej przyjaciołom Jessice, Marli, Carltonowi, Johnowi i Lamarowi oraz Jonasowi, bratu dziewczyny. Okazuje się, że jedną z ofiar był ich kolega Michael Brooks. Po latach, gdy rozjechali się po świecie, wracają do Hurricane, by w okrągłą rocznicę wziąć udział w uroczystości zorganizowanej przez rodziców Michaela, którzy z tej okazji ufundowali stypendium dla zdolnego ucznia.

Historię poznajemy z punktu widzenia Charlotty. Odwiedzając miejsca swojego dzieciństwa dziewczyna czuje jak podążają za nią duchy przeszłości. A prawie wszystkie wspomnienia prowadzą do pizzerii jej ojca i skonstruowanych przez niego animatronicznych zabawek (?), które miały być atrakcją dla dzieci, a w efekcie stały się… Czym? – musicie sami się tego dowiedzieć.

Powieść duetu Cawthon/Breed-Wrisley jest horrorem dla młodzieży i sądzę, że ci którzy mieli okazję poznać grę z chęcią po nią sięgną. Nie wiedziałam na co się porywam, a horrory lubię od czasu do czasu. Jedna trzecia książki jednak horrorem nie jest, a raczej średniej jakości obyczajówką. Później zaczyna się dziać, a czytelnikowi udziela się specyficzny, trochę klaustrofobiczny klimat opowiadanej historii. Nie bałam się, ale myślę że niektórym z was ścierpnie skóra i ciarki będą przebiegały po plecach. Książka prezentuje się nawet ciekawie i jestem pewna, że fanom gier komputerowych się spodoba. Mnie jednak nie porwała tak jakbym tego chciała i nie wiem czy przeczytam kolejną część.

Jesteście gotowi sprawdzić czy warto bać się zabawek? Polecam.

Dziękuję


Książka bierze udział w wyzwaniach:

Czytelnicze igrzyska 2017, Dziecięce poczytania, Olimpiada czytelnicza, Pod hasłem, Przeczytam 52 książki w 2017 roku – 140/52, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu – 2,7 = 11,5 cm, W 200 książek dookoła świata – Stany Zjednoczone, Wyzwanie Czytamy nowości, Wyzwanie Wiedźmy – kolor, liczba, osoba, Zmierz się z tytułami – noc, Kitty’s Reading Challenge – powieść na podstawie gry

2 komentarze:

  1. Spróbuję kiedyś sprawdzić książkę, tak samo grę. Może mnie zainteresuje. :)
    Pozdrawiam jeżowo
    Nikodem z https://toreador-nottoread.blogspot.com/?m=0

    OdpowiedzUsuń