poniedziałek, 9 września 2024

Teściowa - Moa Herngren

 

Moa Herngren

Teściowa

Svärmodern

Cykl – Sceny z życia rodzinnego (tom 2)

przekład – Wojciech Łygaś

Wydawnictwo Albatros

ISBN 978-83-8361-267-6


Czy zauważyliście, że istnieje cała masa dowcipów o teściowych? Ale w parze z teściową zawsze występuje zięć i jest to naprawdę zabawne. Jednak brak żartów o dysharmonii występującej między synową a teściową. Czy trzeba zadawać pytanie, dlaczego (?) Bo te związki częściej przypominają otwarte konflikty czy dramaty. Ten temat został świetnie przedstawiony w najnowszej powieści Teściowa Moa Herngren.


Historie o konfliktach synowych z teściową są dość powszechne i często wynikają z różnic w oczekiwaniach, stylach komunikacji i postawionych po obu stronach granicach.

Relacje teściowa-synowa, obciążone stereotypami, temat miliona żartów, przedstawione z perspektywy uczestników wojny o miłość i uwagę najbliższych, w której nie ma wygranych.


W Teściowej poznajemy troje bohaterów, a zarazem trzy postaci dramatu: tytułową teściową Åsę, jej syna Andreasa oraz synową Josephin. I w sumie w tym momencie powinnam odejść od komputera i nic więcej nie pisać. Dlaczego? Bo uważam, że każdy z Was w inny sposób odbierze tę opowieść. Opowieść, która być może jest fikcją literacką, ale tak naprawdę mogła (i może) rozgrywać się w każdym z domów. Takie rzeczy się zdarzają i nie zdziwiło mnie to. Może trochę, że względu na to, czym zajmuje się Åsa. Jak na osobę specjalizującą się w komunikacji, to z komunikacją właśnie ma ogromny problem. Nie tylko ona. Cała trójka zasługuje na naganę.


Czasami żałuję, że pisząc opinię mam zasadę nie zdradzania tego, co jest w książce. Mieszkanie z teściami czy samą teściową jest bardzo trudne. Wszyscy są dorośli i mają swoje przyzwyczajenia, nawyki. Niektóre trudno jest zaakceptować. Dodatkowo wprowadzamy się do domu, gdzie panują z góry ustalone reguły. I jest Ona – Teściowa. Nie zawsze zła, okropna, podstępna, toksyczna. Jaka jest u Moa Herngren? Sami musicie sprawdzić.

Åsa popełnia błąd, który staje się zarzewiem konfliktu. Później cała sytuacja zamiast się wyciszyć, to eskaluje, a Åsa zamiast się wycofać zaczyna coraz bardziej ingerować w życie Josephin i Andreasa. Na nic zdają się wytyczone granice. Próbując naprawiać nadwątlone relacje z synem i synową, chociaż są motywowane dobrymi intencjami, zostają odebrane jako nadmierna kontrola. Emocje i osobiste zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy zaczynają utrudniać Åsie zdrowy osąd i obiektywne podejście do problemów rodzinnych.


Mam niebywałe szczęście słuchać i czytać o toksycznych teściowych, które nie potrafią uszanować swoich synowych, traktując ich jak rywalki, próbujące odebrać im miłość ich życia. Moja teściowa taka nie jest. Nigdy nie miałam problemu z wtrącaniem się, ingerowaniem w nasze życie czy decyzje dotyczące dziecka. Przez swoje „młodsze życie” takie opowieści traktowałam trochę jak fantastykę, dopóki do mnie nie dotarło, że to się się faktycznie dzieje i absolutnie nie jest to zabawne.


        Teraz ja jestem w wieku wskazującym na zostanie teściową i mam nadzieję, że nie będę dla nikogo kulą u nogi. Nie zamierzam wtrącać się w życie swojego syna, a przyszłą synową już w tej chwili kocham jak własną córkę. Jeżeli kiedyś poproszą mnie o radę, to jej udzielę – ale tylko wtedy. Nie zamierzam być taka, jak Åsa. I wierzę, że mój syn nigdy nie zachowałby się tak, jak Andreas. Jestem pewna, że potrafiłby znaleźć złoty środek, żeby ugasić ogieniek zanim wybuchnie. Bo rolą syna jest także umiejętna mediacja między tymi dwiema kobietami jego życia oraz zajęcie stanowiska.


Teściowa to powieść o relacjach rodzinnych, druga z cyklu Sceny z życia rodzinnego. To historia, którą faktycznie mogłoby napisać samo życie. Sprawdźcie, bo warto.

I sprawdźcie ile w Was Åsy, Josephine, Andreasa…


monweg

Dziękuję



Teściowa do kupienia na Bonito


W ramach wyzwań: Przeczytam 120 książek w 2024 roku; 62/120; Mierzę dla siebie – 3 cm; 382 stron; Pod hasłem – książka podzielona na części; Trójka e-pik – sierpniowy kalendarz świąt nietypowych (Dzień Synowej/17 sierpnia); Wielkobukowe albo-albo – literatura skandynawska; Wielkobukowe alfabetyczne bingo - T

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz