Wyzwania 2018Wariant 1 - tytuły
E
U

Wariant 2 - autorzy
Eco Umberto - Wyspa dnia poprzedniego
I
Kitamura Katie - Rozstanie
Orlicz Daria - Diabelski młyn
U

Wariant 3 - fantastyczne ABC
B
F
G
H
I
J
L
N
R
U

Akcja 100 książek w 2018 roku

Akcja 100 filmów w 2018 roku
 1. 127 godzin
 2. 183 metry strachu
 3. Amerykańska sielanka
 4. Balerina
 5. Bękarty wojny
 6. Biegnę do ciebie
 7. Big Love
 8. Bikini Blue
 9. Body/ciało
 10. Boska Florence
 11. Bye Bye Man
 12. Carol
 13. Ciemniejsza strona Greya
 14. Cisza
 15. Czarny łabędź
 16. Dary Anioła: Miasto kości
 17. Disco Polo
 18. Dracula: historia nieznana
 19. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
 20. Godziny
 21. Hitch: najlepszy doradca przeciętnego faceta
 22. Iluzja
 23. Iluzja 2
 24. Inferno
 25. Kac Vegas
 26. Kac Vegas w Bangkoku
 27. Kac Vegas 3
 28. Król życia
 29. La La Land
 30. Lęk wysokości
 31. Linia życia
 32. Love, Rosie
 33. Malena
 34. Manchester by the sea
 35. Masz talent
 36. Najdłuższy marsz Billy'ego Lynna
 37. Nerve
 38. Nieproszeni goście
 39. Nieuchwytni
 40. Ona
 41. Opowieść Mary
 42. Pasażerowie
 43. Piękna i Bestia
 44. Piękne istoty
 45. Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara
 46. Planeta singli
 47. Po prostu przyjaźń
 48. Pokot
 49. Powidoki
 50. Rodzinny dom wariatów
 51. Sekretne życie Waltera Mitty
 52. Sęp
 53. Sierpień w hrabstwie Osage
 54. Służąca
 55. Smerfy: Poszukiwanie zaginionej wioski
 56. Stolik 19
 57. Stylistka
 58. Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
 59. Tajemnica Filomeny
 60. Tajemnice lasu
 61. Tajny dziennik
 62. Temple Grandin
 63. Testament mamy
 64. Totem
 65. Vaiana. Skarb oceanu
 66. Uciekaj!
 67. Underworld: Wojny krwi
 68. Upadli
 69. Wendeta
 70. Wiek Adaline
 71. Wołyń
 72. Wyspa tajemnic
 73. Zakładnik z Wall Street
 74. Zwierzogród

BezsenneWyzwanie2018

KRYPTA PRZEKLĘTYCH: BO KREW JEST ŻYCIEM! Opowieści krwiopijcze, wampiryczne, drapieżne, w których rządzi wcielenie Antychrysta, władca Transylwanii i jego pobratymcy. Np. „Carmilla” Sheridan Le Fanu, „Miasteczko Salem” Stephen King, „Wywiad z Wampirem” Anne Rice.
W STRASZNYM, CIEMNYM LESIE: opowieści, w których natura nie jest sprzymierzeńcem, ale odwiecznym, mrocznym przeciwnikiem. Np. „Wendigo” Algernon Blackwood, „Gałęziste” Artur Urbanowicz, „Przez las” Emily Carroll.
W SZPONACH MROZU: przejmujący chłód, białe, niekończące się przestrzenie, lód, który przygniata i śnieg, który oślepia, a śmierć jest bezlitosna i pewna. Np. „Terror” Dan Simmons, „Zimowe dzieci” Jennifer McMahon, „Strach” Jozef Karika.
OCZAMI PSYCHOPATY: thrillery Np. „American Psycho” „Margo” Tarryn Fisher, „Proces Diabła” Adrian Bednarek.
STRACH.PL: opowieści grozy i horrory w polskiej odsłonie. Np. „Kostuszka” Carla Mori, „Nie ma wędrowca” Wojciech Gunia”, „T.T.” Piotr Kulpa.

Drugie oblicze - Adam Zalewski
POTWORY PRZESZŁOŚCI: kultowe postacie klasycznej grozy Np. „Dracula” Bram Stoker, „Frankenstein” Mary Shelley, „Wyspa Doktora Moreau” H.G. Wells.


Czytelnicze igrzyska 2018


Za 1 pkt
Za 2 pkt
Za 3 pkt
Za 4 pkt
CZAR
MYŚL
WIEC
BLASK
AKACJE
CHOROBA
CZAS
OBIE
WŁOS
CZERW
CZĘŚCI
GOSPODA
JEST
OŚCI
WSZY
EKRAN
GRZECH
KSIĘŻYC
KAWA
PLAN
AMOR
PRZED
LEPSZE
MILIARD
KRET
PRZY
DECH
RACJA
MISTRZ
ŚCIEŻKA
KRÓL
RADA
HERB
ROMAN
RYCERZ
OSTATNI
KURA
ROWY
PIEG
SESJA
SEKRET
Za 5 pkt
LADA
SPÓD
SAMI
STRAŻ
STROFA
BURSZTYN
LIST
TRON
SAMO
SZEPT
WYSOKO
ZŁODZIEJ
MIŁO
TRZY
SŁOŃ
URWIS
TATUAŻ

MOWA
USTA
WIDZ
WIATR
ZWIERZ1. Książka autora, którego inicjały to M.K. lub K.M. - Niewiedza - Milan Kundera
2. Książka z typową ciemną/mroczną okładką - Ostre przedmioty - Gillian Flynn
3. Książka z tytułem opartym na czasie - Anioły jedzą trzy razy dziennie - Grażyna Jagielska
4. A. Książka z motywem dziennika/pamiętnika - Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall - Virginia Cleo Andrews
4. B. Książka z motywem samotnej matki - Czekolada - Joanne Harris
5. A. Książka z pachnącą okładką - Żona potwora - Jacques Expert
5. B. Książka z tytułem zawierającym zwierzę - Czarne psy - Ian McEwan
cel - 176 cm

Świat kultury 2018         #światkultury2018

Świat kultury 2018 wyzwanie

 1. Przesilenie zimowe
 2. Przesilenie letnie
 3. Równonoc jesienna
 4. Równonoc wiosenna
 5. Śmierć - Droga - Cormac McCarthy
 6. Miasto - Jak zawsze - Zygmunt Miłoszewski
 7. Religia
 8. Natura - Dziwna pogoda - Joe Hill
 9. Kosmos
 10. Naukowczyni
 11. Starożytność
 12. Okres międzywojenny - Do zobaczenia w zaświatach - Pierre Lemaitre
 13. Historia rzeczy
 14. Bieda
 15. LGBT
 16. Niepełnosprawność
 17. Zabójstwo - Fashion Victim - Corrie Jackson
 18. Wiara
 19. O języku ojczystym
 20. Stworzone w słowiańskim języku - Wojna i pokój - Lew Tołstoj
 21. W obcym języku
 22. Klimat - Błękit - Maja Lunde
 23. Gospodarka - Niespłacone długi - Petros Markaris
 24. Polityka
 25. Symbol Peruna - Woda na sicie. Apokryf czarownicy - Anna Brzezińska


WielkobukoweWyzwanie2018

LISTA BIAŁA:


ZA SIÓDMĄ GÓRĄ, ZA SIÓDMĄ RZEKĄ: baśnie, mity, legendy, podania, opowieści naszego dzieciństwa, historie magiczne i niemagiczne, w których ożywają żarłoczne smoki, bazyliszki, czarownice i białe damy snujące się po komnatach zamkowych ruin. Np: „Bestiariusz Słowiański” Paweł Zych, Witold Vargas, „Dziki Łabędź i inne baśnie” Michael Cunningham, „Mitologia Nordycka” Neil Gaiman.TROPEM WIELKICH ODKRYWCÓW: opowieści o nowych lądach, o odkrywcach, o pionierach, pierwszych osadnikach, o tajemnicach nowych światów, niezwykłych, tak nowych, wciąż jeszcze tajemniczych. Np. „Drwale” Annie Proulx, „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton, „Euforia” Lily King.

ROZWAŻNE I ROMANTYCZNE: damy i dżentelmeni, fraki i krynoliny, dumne spojrzenia, uprzedzone uśmiechy, salonowe opowieści, romantyczne historie, wielkie miłości, dramatyczne wrzosowiska, obyczajowe dramaty, a do wyboru najlepsze z najlepszych.Np. „Duma i Uprzedzenie” Jane Austen, „Wichrowe Wzgórza” Emily Bronte, „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell.KSIĄŻKI NA KARTKI, czyli WSPOMNIENIA PRL-U: niekończące się kolejki, paczki zza zachodniej granicy, paszporty dla wybranych i zbuntowane szepty pośród szarości, ale też początki transformacji i powiew nadchodzącej nowej epoki.Np. „On” Zośka Papużanka, „Biała Rika” Magdalena Parys, „Zły” Leopold Tyrmand.


BOLĄCZKI DORASTANIA: opowieści o dorastaniu, stawaniu, się, dojrzewaniu, pełne niespełnionych miłości, zakazanych owoców i buntów, o początkach prawdziwego życia i gorzkich próbach zrozumienia dorosłości.Np. „David Copperfield” Charles Dickes, „Regulamin tłoczni win” John Irving, „Duchy Jeremiego” Robert Rient.

MROKI PROWINCJI: tajemnice małych społeczności, mniejszych i większych miejscowości, gdzie wszyscy się znają, nic nie umknie niczyjej uwadze, a rodzinne sekrety przechodzą z pokolenia na pokolenie, a zbrodnia potrafi ukryć się za urokiem najbardziej błękitnych oczu.Np. „Wzgórze psów” Jakub Żulczyk, „Wiara” Anna Kańtoch, „Motylek” Katarzyna Puzyńska. 
TRUDNE SPRAWY: wielotomowe sagi, rodzinne historie, wielopokoleniowe opowieści pełne dramatów, fabularnych twistów, fabularnych i historycznych wzlotów i upadków.Np. „Kroniki Cliftonów” Jeffrey Archer, „Syn” Phillip Meyer, „Saga o ludziach lodu” Margit Sandemo.
W ŚWIATŁACH MIASTA: powieść miejska, wielkomiejska, metropolitalna, w której miasto żyje własnym życiem, niemal oddycha i jest nie tylko tłem dla fabuły, ale bohaterem samym w sobie.Np. „Miasto” Dean Koontz”, „Zimowa opowieść” Mark Helprin, „Opowieść o dwóch miastach” Charles Dickens.

NA WZBURZONYCH WODACH: opowieści morskie i oceaniczne, z wielką wodą w tle, których akcja dzieje się na oceanie, na morzu, w okolicznych portach, na wyspach i wszędzie tam, gdzie WIELKA WODA odgrywa najważniejszą rolę.Np. „Moby Dick” Herman Melville, „Dostatek” Michael Crummey, „Na wodach północy” Ian McGuire

KOBIECA SIŁA: niebezpieczne bohaterki, diaboliczne femme fatales, kobiety inspirujące, motywujące do działania, ikony historii, wszystkie te, którymi chciałybyśmy zostać, które podziwiać będziemy do końca.Np. „Druga Płeć” Simone de Beauvoir, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anna Dziewit-Meller, „Serena” Ron Rash.

AMERICANA: gotyk amerykańskiego południa, western, opowieść na wskroś amerykańska, w której czuć ducha zza oceanu.Np. „Mały przyjaciel” Donna Tartt, „Zaklinacz koni” Nicholas Evans, „Harfa Traw” Truman Capote.SĄSIEDZKIE PORACHUNKI: spoglądamy na mapę i wybieramy utwory naszych najbliższych sąsiadów: Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi.Np. „Czik” Herrndorf Wolfgang, „Świnki Morskie” Ludvik Vaculik, „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłana Aleksijewicz.LISTA CZARNA:

NA TROPIE ZBRODNI: powieść detektywistyczna, klasyka kryminału, opowieści o zbrodniach, morderstwach i śledztwach bez końca.Np. „Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie, „Mock” Marek Krajewski, „Kasacja” Remigiusz Mróz.

ŚWIAT NA WIELKIEJ WOJNIE: opowieść fikcyjna lub historia non-fiction dotycząca wydarzeń I lub II Wojny Światowej.Np. „O jeden most za daleko” Cornelius Ryan, „Kompania Braci” Stephen Ambrose, „Złodziejka książek” Markus Zusak.

ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ: powieść szpiegowska lub taka, której tłem jest Zimna Wojna i zimnowojenny pojedynek mocarstw.Np. „Polowanie na Czerwony Październik” Tom Clancy, „Druciarz, Krawiec, Żołnierz, Szpieg” John Le Carre, opowieści o Jamesie Bondzie Iana Fleminga.MIECZE W DŁOŃ! opowieść osadzona w Średniowieczu bądź świecie fantasy wzorowanym na średniowiecznej Europie.Np. „Saga Pieśni Lodu i Ognia” George R.R. Martin, „Miecz i kwiaty” Marcin Mortka, „Zimowy Monarcha” Bernard Cornwell.BECZKA ŚMIECHU: książka zabawna, komediowa, z humorem, która prowadzi do pozytywnych bólów brzucha.Np. „Autostopem przez Galaktykę” Douglas Adams, „Ostatnia Arystokratka” Evzen Bocek, „Kolor magii” Terry Pratchett.

PRZESTROGA NA DZIŚ: ALDOUS HUXLEY, GEORGE ORWELL LUB ALEKSANDR SOŁŻENICYN: do wyboru jeden z trzech autorów, którzy budzili naszą świadomość i ostrzegali nas przed najgorszym – jak dla mnie trzech autorów, których znać trzeba. Ci, co nie znają wybierają jednego i czytają jego najbardziej znane dzieło, reszta powinna poszukać mniej znanych dzieł lub może nawet esejów – co najwyżej przeczytać raz jeszcze!Np. „Nowy, wspaniały świat” Aldous Huxley, „Rok 1984” George Orwell, „Archipelag GUŁag” Aleksandr Sołżenicyn.

WIZJE PRZYSZŁOŚCI: książka sci-fi, cyberpunk, a może zwykła obyczajówka, byle rozgrywała się w przyszłości – naszej, lub względem czasu jej napisania. A jeśli będzie to jeden z mych ukochanych klasyków Sci-Fi: Dick, Clarke, Asimov czy Heinlein, to doliczcie sobie mentalnie dodatkowe pół punktu.Np. „Blade Runner. Czy androidy śnią o elektryczną owcach” Philip K. Dick, „Neuromancer” William Gibson, „Żołnierze kosmosu” Robert Heinlein.

I NASTAŁ KONIEC: książka post-apokaliptyczna, o końcu świata lub już po końcu świata.Np. „Droga” Cormac McCarthy, „Stacja Jedenaście” Emily St. John Mandel, „Gwiazdozbiór psa” Peter Heller.

Droga - Cormac McCarthy

MIĘDZY STRONĄ A EKRANEM: często, gdy słyszę że jakaś książka ma być zekranizowana, spieszę się by przeczytać ją najpierw – było tak choćby z „Grą o Tron”. Znajdź więc książkę zekranizowaną i przeczytaj!Np. „Jurassic Park” Michael Crichton, „Diuna” Frank Herbert, „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkien.

Do zobaczenia w zaświatach - Pierre Lemaitre

KSIĄŻKA TWOJEJ MAMY: książki kształtują naszą świadomość, nasz język kulturowy – warto by go nie zatracać między pokoleniami. Przeczytaj książkę, którą poleci ci twoja mama, tata lub dziadek – względnie inny starszy członek rodziny. Jeśli nie masz okazji zapytać – znajdź jakąś książkę, która była popularna gdy twoi rodzice byli mniej więcej w twoim wieku.

CHLEBA I IGRZYSK! Książki osadzone w antyku lub o antyku traktujące – w tym zarówno powieści i non-fiction.Np. „Bachantki” Eurypides, „Uczta” Platon, „Upadek cesarstwa rzymskiego” Peter Heather.

GIGANCI: biografie i autobiografie.Np. „Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi” Anthony McCarten, „Wanda” Anna Kamińska, „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” Remigiusz Grzela.

Mój mąż i ja - Ingrid Seward


Wiedźmowa głowologia, wyzwanie fantastyczne, wyzwanie książkowe 2018, wyzwanie Tropem fantastycznych postaci
styczeń – elf lub naukowiec/inżynier
Alyssa i czary; Pierwszy Róg; Drugi Legion;
luty – człowiek z mocami lub złodziej
Magia kąsa; Magia parzy; Magia uderza; Ever; Toń; Alyssa i czary; Dziewczyna, która wybrała swój los; 
marzec – „obcy” lub wybraniec
kwiecień – rycerz lub wilkołak
Znak kości; Zrodzony ze srebra ; Pierwszy Róg; Drugi Legion
maj – duch lub jednorożec
 Znak kości; Zrodzony ze srebra; Ever
czerwiec – król/królowa lub demon
Ostatni Namsara; Kirke; Alyssa i czary;
lipiec – mag lub stalker
Czarodzieje Hateway; Kirke; Czarny Mag. pierwszy rok; Pierwszy Róg; Drugi Legion;  
sierpień – wampir lub krasnolud
 Znak kości; Zrodzony ze srebra; Toń; Pierwszy Róg; Drugi Legion
wrzesień – bóg lub książę/księżniczka
Kirke; Czarny Mag. Pierwszy rok
październik – smok lub wiedźma 
Ostatni Namsara; Kirke; Woda na sicie. Apokryf czarownicy; Pierwszy Róg; Drugi Legion
listopad – anioł lub zombie
grudzień – skrytobójca lub kapłan
Słowa w ciemności; 
Wiedźmowa głowologia, wyzwanie książkowe 2018
styczeń – miejsce
W domu; Dom w Riverton; Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall;
luty – kolor
Czarny Mag. Pierwszy rok
marzec – tylko jedno słowo
Droga; Silence; Diagnoza; Laleczki; Spadek; Toń; Czekolada; Błękit; Pokuta; Kirke; Wczoraj; Skrzywdzona; Rozbrojeni; Rozstanie; Pocieszki; Dziki; Magnes; Paranoja; Crank
kwiecień – pora roku
W samym środku zimy; Łzy Pajaca. Zima komisarza Ricciardiego; 
maj – metal
Zrodzony ze srebra;  
czerwiec – czas
Rok na odwyku. Kronika powrotu; Rok piętnasty; 
lipiec – liczba
Dziesięć tysięcy żyć; Player One; Drugie oblicze; Rok piętnasty; Sześć Cztery; 99 dni lata; Czarny Mag. Pierwszy rok; Dwanaście życzeń; Pierwszy Róg; Drugi Legion
sierpień – przymiotnik
Idealna dziewczyna; Martwa jesteś piękna; piękne samobójczynie; Wredne igraszki; Dziwna pogoda; 
wrzesień – żywioł
październik
– zwierzę
Żółwie aż do końca; Kocie oko;
listopad – pora dnia/nocy
Jasna godzina. Dziennik życia i umierania; Nocny pociąg do Lizbony; 
grudzień – osoba
Chętni uczestnicy sami będą decydować, czy w danym miesiącu chcą czytać książki z okładkami w danym kolorze czy wg obowiązującej pory roku (będzie można też czytać książki pasujące do obydwóch kategorii, przy czym jeśli książka pasuje do obydwóch kategorii równocześnie to zgłaszamy ją tylko raz).

Obowiązujące kategorie:
 • Styczeń - zima i/lub biały
 • Luty - zima i/lub czarny
 • Marzec - wiosna i/lub fioletowy
 • Kwiecień - wiosna i/lub wszystkie odcienie zieleni
 • Maj - wiosna i/lub różowy
 • Czerwiec - lato i/lub BONUS - wszystkie kolory
 • Lipiec - lato i/lub żółty, złoty
 • Sierpień - lato i/lub niebieski, błękitny, turkusowy, granatowy
 • Wrzesień - jesień i/lub brązowy, sepia
 • Październik - jesień i/lub pomarańczowy, brzoskwiniowy
 • Listopad - jesień i/lub grafitowy, siwy, szary
 • Grudzień - zima i/lub czerwony, bordowyMalarz młodych dziewcząt - Monika Feth
Opowieść Podręcznej - Margaret Atwood
Numer 11 - Jonathan Coe
Idealna dziewczyna - Carrie Blake
Kwiat, który nie rozkwitnie - Anchee Min
Alight/Rozpaleni - Scott Sigler

P
oradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał - LaurenceYep&Joanne Ryder
I nie było już nikogo - Agatha Christie
Obsesja - Katarzyna Berenika Miszczuk
To, co nas dzieli - Anna McPartlin
Rudowłosa - Orhan Pamuk
Ogród ciemności i inne opowiadania - Stanisław Lem
Wszystko, co w Tobie kocham - Samantha Young 
Sekta z Wyspy Mgieł - Mariette Lindstein
Kruk - Piotr Górski
Alchemik z gwiazdy - Sonia Wiśniewska

Wróć za mną - A. Meredith Walters
Eliza i jej potwory - Francesca Zappia

Gra pozorów - Donna Leon
Nikt nie chciał słuchać - Isobel Kerr, Alex Kerr
Ever - Alyson Noël
Rozmowy dziecięcia wieku - 
Frédéric Beigbeder


TERMIN: 02.07.2018-30.06.2019

Eco Umberto - Wyspa dnia poprzedniego

Orlicz Daria - Diabelski młyn
N

I
Allende Isabel - W samym środku zimy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz